JEST WŚRÓD NAS 150 FIRM I PONAD 205 000 PRACOWNIKÓW

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług powołaliśmy do życia 18 marca 2020 r. jako grupa kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców. W poczuciu odpowiedzialności, ze świadomością katastrofalnych skutków kryzysu wywołanego koronawirusem, postanowiliśmy solidarnie działać. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznej przyszłości rodzimemu biznesowi. Do naszego związku pracodawców wciąż dołączają kolejne polskie przedsiębiorstwa.

Pomimo odmrażania gospodarki i otwarcia centrów handlowych, przyszłość branży handlu i usług jest nadal mocno zagrożona. Centra handlowe pozbawione swoich dotychczasowych atutów, nie przypominają tętniących dotychczas życiem obiektów, które kiedyś łączyły przecież szereg atrakcyjnych dla klientów funkcjonalności. Na naszych oczach zmienia się model zakupów. Ograniczenia wynikające ze względów bezpieczeństwa i odarcie centrów handlowych z ich walorów, odbierają nam możliwość prowadzenia biznesu według dawnych zasad. Dlatego kluczowy jest dla nas konstruktywny dialog między wszystkimi podmiotami na rynku – między wynajmującymi i najemcami – mający na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań adekwatnych do obecnych realiów i solidarny podział kosztów, jakie ponosimy w związku ze skutkami pandemii.

Wypracowaliśmy wspólnie postulaty, z którymi zwróciliśmy się do Rządu ze świadomością, że w obliczu pandemii konieczne jest wypracowanie szczególnych rozwiązań prawnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym niełatwym dla krajowej gospodarki okresie nasz związek pracodawców musi dołożyć wszelkich starań, aby rodzime przedsiębiorstwa przetrwały.

WSPÓŁINICJATORZY ZPPHIU

Marek Piechocki , Prezes Zarządu LPP S.A.

Twórca i współzałożyciel LPP, związany z branżą odzieżową od 1989 r. Jako Prezes Zarządu LPP, odpowiada za wszystkie aspekty funkcjonowania firmy – od zarządzania strategicznymi projektami inwestycyjnymi w Polsce i za granicą, po zarządzanie wszystkimi markami odzieżowymi. Jako doświadczony praktyk pozostaje również aktywny na polu negocjacji warunków najmu powierzchni handlowych. W 2013 r. uznany przez prestiżowy magazyn Harvard Business Review za najskuteczniejszego CEO w Polsce. Współtwórca Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Tomasz Ciąpała , Prezes Zarządu G8 S.A.

Przedsiębiorca i inwestor. Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczął od udanej restrukturyzacji przedsiębiorstwa rodzinnego. W 2008 r. stworzył Lancerto S.A., którego jest aktualnie Prezesem Zarządu i głównym akcjonariuszem. Od 2015 r., jako anioł biznesu, inwestuje w młode spółki z dużym potencjałem do skalowania. Członek Young Presidents Organization Poland oraz Family Business Network Poland. Współtwórca Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Marcin Ochnik , Prezes Zarządu OCHNIK S.A.

Przedsiębiorca od wczesnych lat związany z rodzinną firmą OCHNIK, w której od 2003 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. Przeprowadził udaną zmianę profilu działalności firmy z produkcyjnego na handlowy, w pełni poświęcając się budowie sieci sprzedaży, liczącej dziś ponad 100 salonów. Zarządzając dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem rodzinnym, szczególną uwagę przywiązuje do zagadnień związanych z budowaniem kultury organizacyjnej, opartej na uczciwości, wzajemnym szacunku, zaangażowaniu i trosce o budowanie przyjaznej atmosfery pracy. Współtwórca Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Artur Kazienko , Prezes Zarządu Kazar Group

Przedsiębiorca i ekspert rynku mody z blisko 30-letnim doświadczeniem. Od początku kariery zawodowej związany z branżą odzieżową. Twórca marek Kazar i Kazar Studio, docenionych przez klientów na rynku Polskim i międzynarodowym. Pod jego zarządem firma została wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona przez renomowane instytucje. Współtwórca Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Współinicjatorzy ZPPHiU:

 • Marek Piechocki, LPP S.A.
 • Tomasz Ciąpała, Lancerto S.A.
 • Marcin Ochnik, Ochnik S.A.
 • Artur Kazienko, Kazar Group
 • Paweł Kapłon, Tatuum
 • Igor Klaja, 4F

ZARZĄD

 • Tomasz Ciąpała, G8 S.A.
 • Marcin Ochnik, Ochnik S.A.
 • Artur Kazienko, Kazar Group
 • Paweł Kapłon, Tatuum

RADA NADZORCZA

 • Sławomir Łoboda, LPP S.A.
 • Wojciech Mikulski, 4F
 • Tomasz Kwiatkiewicz, YES Biżuteria S.A.

Musimy ratować setki tysięcy pracowników i ich miejsca pracy

Na skutek pandemii i zamknięcia centrów handlowych polskie firmy handlowe i usługowe z dnia na dzień utraciły zdolność dalszego funkcjonowania. Dziś, pomimo ponownego otwarcia centrów handlowych drastyczny spadek przychodów i trudności w pokrywaniu zobowiązań przez przedstawicieli naszego sektora pozostają bezprecedensowe i stanowią ogromne zagrożenie dla podstaw naszej działalności biznesowej.

Grozi to spektakularnymi upadłościami polskich firm, a tym samym redukcją zatrudnienia i brakiem zamówień dla podwykonawców czy partnerów biznesowych. Środki do życia mogą stracić setki tysięcy zatrudnionych i ich rodzin. Nie możemy na to pozwolić. Choć centra handlowe są ponowienie dostępne dla klientów, działają w drastycznie ograniczonym zakresie. Procedury wynikające ze względów bezpieczeństwa oraz pozbawienie centrów ich dodatkowych atutów powodują, że obroty naszych firm przez  długi czas nie wrócą do osiąganych w czasach przed pandemią.

Dlatego dziś kluczową kwestią jest dostosowanie umów najmu do aktualnych realiów, o co nieustannie apelujemy. Dialog najemców z wynajmującymi jest pełen emocji, ale nie tracimy nadziei, że osiągniemy kompromisy pozwalające ratować polskie miejsca pracy.