Członek zarządu naszego Związku dla Biznes24

  • 26 lipca 2021

Marcin Ochnik, członek zarządu naszego Związku, skomentował dla stacji Biznes24 w programie Koniec Dnia kwestię nowelizacji specustawy covidowej. – Większość firm w branży odzieżowo-obuwniczej poniosła za zeszły rok straty w związku z tym na pewno wiele firm dzięki tym obniżkom zdoła przeżyć i nie będzie musiała redukować zatrudnienia – zauważa Marcin Ochnik. Prezes Ochnik poinformował, że jego firma planuje skorzystać z nowych regulacji i możliwości skrócenia czasu najmu, który miał być wydłużany o sześć miesięcy w związku z każdym lockdownem i zaznaczył, że obecne warunki czynszowe w galeriach są nierealne w stosunku do generowanego poziomu sprzedaży i spadków odwiedzalności.

W kolejnym materiale stacji, dot. wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku, Marcin Ochnik zauważył, że poziom płacy gwarantowanej był w firmie zawsze wyższy niż wynagrodzenie minimalne, jednak obecnie trudno przewidzieć przyszłość. – Czekamy do października, jeżeli kolejnej fali nie będzie, to będziemy bardziej optymistyczni – podsumowuje Marcin Ochnik.

Dlahandlu.pl: ZPPHiU zadowolone z noweli ustawy covidowej

  • 26 lipca 2021

O wchodzącej w życie noweli ustawy covidowej, która wg przedstawicieli naszego Związku jest pierwszym krokiem w zrównoważeniu relacji pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z powierzchni w galeriach handlowych pisze portal Dlahandlu.pl. Redakcja przytacza w artykule najważniejsze wprowadzone zmiany.

Do materiału nawiązuje również portal Bomega.pl.

Więcej

Retailnet.pl o nowelizacji ustawy covidowej

  • 26 lipca 2021

Wielomiesięczna batalia o zrozumienie i wsparcie od polskiego państwa dla handlowców wreszcie znalazły odbicie w rozwiązaniach nowej legislacji. Zainicjowane przez rząd, przyjęte przez parlament i podpisane – przez Prezydenta rozwiązanie ustawowe precyzuje intencje legislatora z marca 2020 roku – cytuje słowa naszego Związku portal Retailnet.pl. Redakcja informuje o nowelizacji przepisów ustawy covidowej, które dotyczą przede wszystkim rozliczeń czynszów za powierzchnię w centrach handlowych.

Więcej

Propertynews.pl o nas

  • 26 lipca 2021

Propertynews.pl informuje o noweli ustawy covidowej.—Mamy przekonanie, że wysiłek i determinacja, z jaką podchodzimy do tworzenia podwalin nowego porządku na rynku przynoszą rezultaty. Motywuje nas to do kolejnych działań na rzecz stworzenia zrównoważonego środowiska dla naszych firm – mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna naszego Związku, portalowi. – W tym momencie za kolejny istotny krok uważamy uregulowanie kwestii pomocy opartej o PKD w ewentualnych przyszłych rozwiązaniach prawnych . Jesteśmy przekonani, że jesteśmy na dobrym kursie – dodaje.

Więcej

Biznes24: Specustawa Covidowa wchodzi w życie

  • 23 lipca 2021

O wchodzącej właśnie w życie tzw. Specustawie Covidowej z redaktorem stacji Biznes24 rozmawiał członek zarządu naszego Związku – Marcin Ochnik. W trakcie rozmowy poruszone zostały kwestie związane z koniecznością regulacji przepisów dotyczących wysokości czynszów, jakie zgodnie z umową muszą płacić wynajmujący powierzchnie w galeriach handlowych.

Umowy są tak skonstruowane, że ze wszystkimi odstępstwami musimy iść do sądu. Jednocześnie cały czas odnotowujemy duże spadki odwiedzalności  w porównaniu z 2019 rokiem, więc cały czas jesteśmy na minusie. (…) Dzięki tym obniżkom wiele firm zdoła przeżyć i nie będzie musiało redukować zatrudnienia – tak wejście ustawy w życie skomentował Marcin Ochnik.

Podczas rozmowy został również poruszony temat podniesienia pensji minimalnej do wysokości 3 tys. złotych.

Musimy dostosować się do podniesienia płacy minimalnej. Zawsze dbaliśmy o to, by poziom płacy gwarantowanej u nas był powyżej tego poziomu (…). Czekamy do końca października by ogłosić pewne plany i strategie – dodał Marcin Ochnik.

Handelextra.pl: Wojas w sądzie domaga się pomocy

  • 19 lipca 2021

Przez niewłaściwe PKD są firmy, które nadal nie otrzymały pomocy od państwa po wielomiesięcznym lockdownie – alarmuje portal Handelextra.pl. Ten temat redakcja zgłębia na przykładzie spółki Wojas należącej do naszego Związku. Rządowe wsparcie nie objęło jej, przez co sprawa trafiła do sądu.

Więcej

Portalspozywczy.pl: Co dalej z rządową pomocą na podstawie PKD?

  • 16 lipca 2021

Portalspozywczy.pl zwraca uwagę na prawdopodobieństwo kolejnej fali pandemii i zgłębi kwestię uzależnienia rządowej pomocy dla przedsiębiorców od kodów PKD. – Zawczasu udało się ustawowo rozstrzygnąć skomplikowane sporne kwestie dotyczące czynszów. Zwracamy jednak uwagę, że przed potencjalną kolejną falą zachorowań i towarzyszącymi im ograniczeniami warto doprecyzować tzw. kwestię PKD. Zwłaszcza, że już pojawiają się orzeczenia sądowe, które ułatwiają jednoznaczną wykładnię – mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna naszego Związku redakcji.

Więcej

Retailnet.pl o kodach PKD

  • 16 lipca 2021

Retailnet.pl przypomina o tym, że w ramach Tarczy 6.0 wielu przedsiębiorców nie miało możliwości skorzystania z rządowej pomocy w związku z ich PKD. Redakcja przytacza również komentarz Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku, która zwraca uwagę na potrzebę doprecyzowania tej kwestii.

Więcej

Propertynews.pl: Najemcy wykluczeni z automatu z pomocy rządowej

  • 16 lipca 2021

Portal Propertynews.pl informuje o apelu naszego Związku dot. ujednolicenia interpretacji kwestii dostępu do pomocy rządowej dla firm dotkniętych lockdownami na podstawie PKD. Redakcja zwraca uwagę na najemców wykluczonych z możliwości skorzystania z tej formy wsparcia, nawiązując m.in. do przedstawicieli naszej organizacji, których firmy przez lata wyrosły np. z małych szwalni na sieci salonów z odzieżą lub z drobnych producentów galanterii czy obuwia na rozpoznawalne sieci butików. W tym kontekście portal przytacza przypadek marki Wojas. 

Więcej

Retailjournal.pl o naszym apelu dot. regulacji kwestii kodów PKD

  • 16 lipca 2021

Portal Retailjournal.pl przypomina, że nasz Związek od miesięcy podnosi kwestię uzależnienia przydziału pomocy z Tarczy 6.0 od statystycznego kodu PKD, a nie od realnie prowadzonej działalności przedsiębiorcy. W artykule redakcja przytacza też wypowiedź Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku, która zwraca uwagę m.in. na potrzebę doprecyzowania tej kwestii w kontekście potencjalnej kolejnej fali zachorowań.

Więcej