Propertynews.pl: Na lockdownie stracili najemcy i własciciele galerii handlowych

  • 13 maja 2021

Portal przedstawia opinie naszego Związku na temat mitów dotyczących rozliczeń czynszów z właścicielami centów handlowych, które pojawiają się w mediach. Jednym z przedstawionych argumentów, jest fakt, że polskie prawo wskazuje, że nie jest należne świadczenie za czas zamknięcia sklepów w centrach handlowych.

Nasze stanowisko jest jednoznaczne. W przypadku lockdownu korzystający płaci właścicielowi 20 proc. świadczeń mimo, że nie ma z lokalu żadnych przychodów. (…) Jesteśmy skłonni przyjąć to rozwiązanie wobec nadzwyczajnych okoliczności, choć raz jeszcze podkreślę, że nie ciąży na nas obowiązek zapłaty czynszu za czas zamknięć – portal powołuje się na wypowiedź Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku.

Więcej

Retail Journal: ZPPHiU wydaje zdecydowane stanowisko: “Mierzymy się z mitami, które powielane są w debacie publicznej”

  • 13 maja 2021

Redakcja Retail Journal cytuje pytanie postawione przez nasz Związek: “Czy Kowalski musi zapłacić czynsz Nowakowi za miesiące objęte zakazem korzystania z mieszkania w jego budynku?” To pozornie niezwiązane z handlem i usługami pytanie dobrze obrazuje sytuację, w której znalazły się podmioty zrzeszone w ZPPHiU. Portal zamieścił pełną treść komunikatu, w którym rozprawiamy się z mitami dominującymi w debacie publicznej w kontekście rozmów dotyczących rozliczeń czynszów miedzy najemcami a właścicielami galerii handlowych.

Więcej

Retailnet.pl: ZPPHiU komentuje sporne oceny sytuacji na rynku

  • 13 maja 2021

W swoim materiale Retailnet.pl przedstawia punkt widzenia naszego Związku w sprawie pomocy dla najemców czy obowiązków czynszowych wynikających z umowy najmu z właścicielami galerii handlowych.

Redakcja przywołuje wypowiedź Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku: – Z optymizmem przyjęliśmy zapowiedź rządu, którą odbieramy jako trafną diagnozę naszej słabszej pozycji (…). Rozumiemy, że propozycja rządu wprowadzająca obowiązek zapłaty przez nasze firmy 20% świadczeń wobec galerii handlowych polepsza ich nienajgorszą dotychczas sytuację. Jesteśmy skłonni przyjąć to rozwiązanie wobec nadzwyczajnych okoliczności, choć raz jeszcze podkreślę, że nie ciąży na nas obowiązek zapłaty czynszu za czas zamknięć.

Więcej

Dlahandlu.pl: ZPPHiU obala mity związane z czynszami w galeriach

  • 13 maja 2021

Portal dlahandlu.pl przywołuje stanowisko naszego Związku ws. sporu o zapłatę czynszów właścicielom galerii handlowych: (…) przedstawiciele galerii handlowych usiłują zaklinać rzeczywistość i udają, że nic się nie wydarzyło, zakładając, że ich bilanse nie powinny odbiegać od tych z roku 2019, zanim koronawirus zdewastował gospodarkę (…)Usiłując wyjść suchą stopą z kryzysu pandemicznego zagraniczne fundusze i podmioty w posiadaniu których są galerie, przerzucają wszelkie swoje koszty na kogokolwiek innego. 

Więcej

Dziennik Gazeta Prawna: Przepisy o czynszach w galeriach są jak puszka Pandory

  • 11 maja 2021

Dziennik Gazeta Prawna (w wydaniu drukowanym oraz na portalu Gazetaprawna.pl) informuje o tym, że rząd w projekcie ustawy covidowej uchyla kontrowersyjny art. 15ze. – Kierunek zmian przyjętych przez rząd jest słuszny. To próba zrównoważenia relacji między silnymi centrami handlowymi, za którymi stoją międzynarodowe fundusze inwestycyjne, a najemcami – producentami, kupcami w dużej mierze rodzinnymi, polskimi firmami. Galerie zabiegają dziś i utrzymanie zysku, my, najemcy – walczymy o życie – mówi Marcin Ochnik, prezes zarządu Ochnik S.A. i członek zarządu naszego Związku Gazecie Prawnej.

Więcej

Galeriehandlowe.pl: Otwarcie po 145 dniach lockdownu

  • 11 maja 2021

Portal Galeriehandlowe.pl zwraca uwagę na to, że po weekendzie majowym łączna liczba dni zamknięcia sklepów w centrach handlowych przekroczyła już 145. W artykule redakcja przytacza również wypowiedź Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku, która zaznacza, że cieszymy się z możliwości ponownego działania w centrach handlowych i podkreśla, że przed branżą jest teraz czas odrabiania strat oraz regulacji wzajemnych stosunków.

Więcej

Dlahandlu.pl o czasie odrabiania strat dla branży handlowej

  • 7 maja 2021

„Przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług podkreślają, że nadszedł czas na skupienie się na reorganizacji systemu zależności między udostępniającymi i korzystającymi z przestrzeni w centrach handlowych” – czytamy na portalu Dlahandlu.pl. Redakcja przypomina również, że wciąż powodem sporów najemców i przedstawicieli galerii jest nieprecyzyjny artykuł 15ze ustawy antycovidowej.

Więcej

Retailnet.pl o potrzebie reorganizacji systemu zależności między najemcami i wynajmującymi przestrzeń w galeriach

  • 7 maja 2021

Portal Retailnet.pl informuje, że przedstawiciele naszego Związku odetchnęli z ulgą po otwarciu galerii i teraz wskazują na potrzebę reorganizacji systemu zależności między najemcami a wynajmującymi przestrzeń w centrach handlowych. – Przedpandemiczne umowy i warunki biznesowe uzgodnione pomiędzy stronami nie są adekwatne do nowych okoliczności  – mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna naszego Związku redakcji.

Więcej

Propertynews.pl: Co po 145 dniach handlowego lockdownu?

  • 7 maja 2021

Cieszymy się, że możemy wreszcie prowadzić działalność w sklepach zlokalizowanych w centrach handlowych i widzieć w nich naszych klientów. Przed branżą handlową czas odrabiania strat, ale też praca nad regulacją stosunków pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z lokali w centrach handlowych – zauważa Zofia Morbiato, dyrektor generalna naszego Związku cytowana przez portal Propertynews.pl. – Krajobraz po pandemii w niczym nie przypomina tego z lat minionych, dlatego należy dostosować do nowych okoliczności regulacje pomiędzy stronami – dodaje. W artykule redakcja zaznacza też, że handlowcy są pewni tego, że otwarcie sklepów w galeriach jest bezpiecznie i korzystne zarówno dla branży handlowej, jak i całej gospodarki.

Więcej

Allebiznes.pl: FPP i ZPPHiU o czynszach w galeriach handlowych

  • 7 maja 2021

Portal Allebiznes.pl nawiązuje w artykule do tego, że nasz Związek oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich pozytywnie oceniają propozycję rządu dot. zapłaty 20% czynszów w centrach handlowych za okres lockdownu. To wsparcie dla galerii, którego koszty najemcy są skłonni ponosić w imię biznesowej solidarności. Redakcja, m.in. na bazie wypowiedzi Zofii Morbiato, dyrektor generalnej naszego Związku, podejmuje też temat potrzeby wypracowania nowych, zrównoważonych warunków współpracy na linii galerie – najemcy, a także transparentności danych dotyczących natężenia ruchu w galeriach handlowych w kolejnych miesiącach.

Więcej