Gazeta Prawna: Co drugi najemca skorzystał z nowych regulacji covidowych

  • 8 września 2021

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej (w wydaniu drukowanym oraz na portalu Gazetaprawna.pl) czytamy o tym, że około połowa najemców, która mogła skorzystać z nowelizacji ustawy covidowej, podjęła decyzję o wycofaniu się z oświadczeń woli dotyczących przedłużenia umowy najmu. Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna naszego Związku podkreśla, że ZPPHiU pozytywnie ocenia zmiany wprowadzone w ramach nowelizacji wspomnianej ustawy. Według niej członkowie organizacji indywidualnie ocenili zasadność rezygnacji z przedłużenia umów, weryfikując perspektywy rentownego funkcjonowania w konkretnych obiektach. – Wiemy, że w niektórych przypadkach handlowcy porozumiewali się z zarządcami/właścicielami centrów w sposób inny niż określony w ustawie. W większości deklarowali jednak zamiar korzystania z możliwości oferowanych przez art. 7 – wskazuje Zofia Morbiato. Przyznaje też, że najemcy odnotowali pewne rozczarowanie wynajmujących, związane z pogorszeniem ich siły negocjacyjnej.

Więcej

Grupa PTWP: Perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wg uczestników Property Forum 2021

  • 7 września 2021

Property Forum 2021 zgromadziło na tegorocznej edycji wydarzenia 1,3 tys. osób, w tym ponad 650 osób na miejscu i blisko 700 uczestników online. Łączna liczba odtworzeń live sesji w trakcie dwóch dni konferencji to 32,5 tys. Debaty dotyczyły trendów w sektorze biurowym, magazynowym, handlowym, hotelowym czy PRS. Brało w nich udział blisko 100 prelegentów, w tym przedstawiciele zarządów największych firm deweloperskich, inwestycyjnych, sieci handlowych, firm doradczych oraz przedstawicieli władz samorządowych. Najważniejsze opinie i wnioski podsumowuje Grupa PTWP na łamach Serwisu Korporacyjnego.

Więcej

Property Forum 2021 – podsumowanie debaty „Handel w cieniu pandemii”

  • 3 września 2021

O tym jak najemcy i właściciele centrów handlowych widzą swoją sytuację w przyszłości piszą kolejne media. Uczestnicy debaty „Handel w cieniu pandemii”: Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna naszego Związku oraz Grzegorz Mroczek i Aleksander Walczak omówili co zrobić, aby przyciągnąć klientów do sklepów stacjonarnych. Podsumowanie dyskusji na łamach propertynews.pl, portalspozywczy.pl  i dlahandlu.pl. 

SCF News: Najemcy centrów handlowych nie kryją satysfakcji

  • 2 września 2021

23 lipca 2021 weszła w życie nowela ustawy covidowej. Znowelizowane przepisy dotyczą rozliczeń czynszów pomiędzy udostępniającymi a korzystającymi z przestrzeni handlowej w centrach handlowych. Zofia Morbiato komentuje sukces: Mamy przekonanie, że wysiłek i determinacja, z jaką podchodzimy do tworzenia podwalin nowego porządku na rynku przynoszą rezultaty. Motywuje nas to do kolejnych działań na rzecz stworzenia zrównoważonego środowiska dla naszych firm – mówi Dyrektor Generalna naszego Związku. Dalej czytamy, że kompromis zawarty w nowelizacji wyważył racje obu stron, połączył wszystkie opcje polityczne obecne w parlamencie i dał szansę na nowe otwarcie w relacjach.

Polskatimes.pl: Handlowcy apelują do rządu, by nie zamykał sklepów podczas 4 fali pandemii

  • 25 sierpnia 2021

Portal Polskatimes.pl informuje o tym, że nasz Związek ma nadzieję, że ewentualna czwarta fala koronawirusa nie spowoduje lockdownu w sklepach i galeriach handlowych. W materiale przytacza też fragmenty naszego komunikatu wskazujące m.in. na to, że branża cały czas odrabia straty po poprzednich przerwach w funkcjonowaniu, w związku z czym każda kolejna będzie blokowała czy spowalniała proces tej rekonwalescencji.

Więcej

Tvn24.pl: Branża handlowa oczekuje, że nie będzie kolejnego lockdownu

  • 23 sierpnia 2021

Tvn24.pl podejmuje kwestię nadchodzącej czwartej fali pandemii oraz związanych z nią oczekiwań branży handlowej. – Powołując się na dotychczasowe doświadczenia i brak jednoznacznego związku pomiędzy funkcjonowaniem sklepów w galeriach handlowych a wzrostem liczby zachorowań, oczekiwalibyśmy powściągliwości w podejmowaniu przez rząd drastycznych decyzji dotyczących handlu w kontekście nadchodzącej czwartej fali pandemii – mówi zarząd naszego Związku cytowany przez redakcję.

Więcej

Bankier.pl: Handel ma nadzieję, że lockdowny za nami

  • 23 sierpnia 2021

Zakładamy, że pomimo nadchodzącej czwartej fali handel nie zostanie zakłócony lockdownem. Branża nadal odrabia straty po poprzednich przerwach w prowadzeniu normalnej działalności, więc każda kolejna będzie blokowała czy spowalniała proces rekonwalescencji – mówi zarząd naszego Związku portalowi Bankier.pl. Redakcja przypomina również m.in. o rygorze sanitarnym panującym w centrach handlowych.

Więcej

Pap.pl o oczekiwaniach przedsiębiorców w związku z nadchodzącą kolejną falą pandemii

  • 23 sierpnia 2021

Pap.pl rozwija temat zbliżającej się kolejnej fali pandemii. W artykule nawiązuje do wypowiedzi zarządu naszego Związku, który nie oczekuje kolejnego lockdownu i zwraca uwagę m.in. na to, że klienci przyzwyczaili się do reżimu sanitarnego w centrach handlowych, a ponadto coraz więcej osób w kraju jest zaszczepionych, przez co zwiększa się odporność zbiorowa.

Więcej

Pb.pl o nas

  • 23 sierpnia 2021

Portal Pb.pl odwołuje się do stanowiska naszego Związku wobec kolejnej fali pandemii i ewentualnego lockdownu. Redakcja przytacza wypowiedzi zarządu naszego Związku wskazujące m.in. na brak jednoznacznego powiązania funkcjonowania sklepów w galeriach handlowych ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa.

Więcej

Wnp.pl o założeniach handlowców dot. czwartej fali pandemii

  • 23 sierpnia 2021

Portal Wnp.pl informuje, że nasz Związek zakłada, że handel nie zostanie zakłócony kolejnymi lockdownami, pomimo widma jesiennej fali pandemii. Powołując się na wypowiedzi zarządu naszej organizacji, redakcja zwraca uwagę m.in. na rosnącą liczbę osób zaszczepionych, a także brak jednoznacznego związku pomiędzy funkcjonowaniem sklepów w galeriach handlowych a wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa.

Więcej