Ustawa covidowa z podpisem Prezydenta RP – wielka radość polskiego handlu i sukces ZPPHiU
- 8 lipca 2021
1 lipca 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy covidowej, która w przekonaniu przedstawicieli firm zrzeszonych w ZPPHiU jest pierwszym krokiem w zrównoważeniu relacji pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z powierzchni w galeriach handlowych. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od 1 lipca obowiązuje 21 dni vacatio legis.
Treść ustawy do wglądu pod linkiem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/1192
Firmy zrzeszone w ZPPHiU nie kryją radości i satysfakcji. Wielomiesięczne starania o zrozumienie i konstruktywne wsparcie polskiego państwa dla handlowców wreszcie znalazły odbicie w realnych rozwiązaniach nowej legislacji. Zainicjowane przez rząd, przyjęte przez parlament i podpisane właśnie przez Prezydenta rozwiązanie ustawowe precyzuje intencje legislatora z marca 2020 roku.
Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna ZPPHiU komentuje sukces organizacji: „Przyjęte właśnie rozwiązanie daje nam głęboką wiarę, że wysiłek włożony w jego stworzenie jest niezbędną inwestycją dla wspólnej przyszłości i uzdrowienia rynku. Zachęca nas do kolejnych działań na rzecz stworzenia zrównoważonego środowiska dla funkcjonowania naszych firm”.
Od marca 2021 kiedy powstał ZPPHiU pracodawców jednoczyła głęboka potrzeba zmian relacji w otoczeniu biznesowym. Wiedzieli, że zmiany nie przyjdą same i tylko determinacja połączona z empatią decydentów mogą zmienić istniejący system. Nie było i nie ma równowagi stron pomiędzy korzystającymi, a udostępniającymi powierzchnię w galeriach i centrach handlowych. Handlowców ograniczają niekorzystne umowy, system prawny nie daje narzędzi do wyrównania szans w ustalaniu warunków, a gigantyczne dysproporcje w możliwościach finansowych uniemożliwiają równoprawne negocjacje.
Zofia Morbiato dodaje: „Z satysfakcją oceniamy dziś rezultat prac ustawodawcy – wynik zrozumienia naszych uwarunkowań i wsparcie w trudnych negocjacjach z zarządzającymi galeriami. Przyjęte rozwiązania regulują zasady współpracy w dwu perspektywach czasowych:- obecnej związanej z czwartym lockdownem, który objął handel oraz w przyszłości – w przypadku konieczności wprowadzenia kolejnych lockdownów – co mamy nadzieję nie dojdzie do skutku.
Dobry kompromis wyważył racje obu stron i dał szansę na nowe otwarcie.
„Złożenie prezydenckiego podpisu pod ustawą ma też w pewnym sensie wymiar symboliczny – dodaje Morbiato. Na nic zdały się naciski grup interesów związanych z właścicielami galerii handlowych nieustannie podnoszących nieuprawnione zarzuty o niezgodności z konstytucją nowelizacji ustawy. Grupy te nie poprzestają w wysiłkach by przyjęte, dobre i sprawiedliwe przepisy zmienić w przyszłości, co napawa nas niepokojem ale wierzymy, że dobre prawo pozostanie w mocy.”
Materiał prasowy ZPPHiU